Kartvizit Tasarımında 8 Önemli Bilgi

Reklam, marka tanıma, harekete geçirme ifadesi ve tabii ki iletişim bilgileri. Doğru tasarlandığında, cep boyutunda bu reklam panoları kalıcı bir etki bırakabilir ve ömür boyu çalıştığınız müşteriler bulabilirsiniz.

Bu kılavuzda, kartvizit tasarımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi inceleyeceğiz, böylece tasarımcınıza ne istediğinizi tam olarak anlatabilirsiniz. Kartvizitler her şeyden önce kişisel olmalıdır, bu nedenle bu kılavuz en çok tercih ettiğiniz kart için seçeneklerinizi açıklar.

Ancak, kartvizit tasarımının 8 aşamasına geçmeden önce, başlamadan önce neye ihtiyacınız olduğunu konuşalım.

İster bireysel bir serbest yazar olun, ister genç bir girişimcinin kurucusu olun, isterse kurulmuş bir işletmenin parçası olun, kartvizitleri düşünmeye bile başlamadan önce yapmaniz gereken iki önemli şey vardır:

  • Bitmiş Logo
  • Renk

Logolar ve renk şemaları markalaşma için en önemli iki görsel seçimdir. Bu öğeler yalnızca kartvizitinizi oluştururken büyük bir rol oynamakla kalmaz, düzen ve kimlik gibi diğer alanları etkiler.

Kartvizit tasarımı için şu 8 adıma dikkat etmelisiniz

1. Şeklinizi Seçin

göze çarpmak için, hemen hemen her şekli kullanabilirsin: hayvan şekilleri, sattığın ürünlerin ana hatları ya da tamamen farklı bir şekil. Özel şekiller sizi daha eğlenceli gösterir ve bir izlenim bırakmanıza yardımcı olur, ancak daha resmi endüstriler üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Ayrıca, kartın cüzdana nasıl sığdığı gibi problemleride düşünmeniz gerekir.

2. Ölçünüzü Seçin

Boyut ne olursa olsun, tasarlarken her zaman üç faktörü göz önünde bulundurmalısınız:

Taşırma : Kartın en dış kısmı eşit şekilde verilmiş 2 şer mm fazla olmalı.

Kesim çizgisi : Kartları kesmek için hedef çizgi.

 

Güvenlik çizgisi : Bu çizginin dışındaki herhangi bir şey, kesme hatalarına tabidir. Metin veya logo gibi temel öğelerin bu çizginin dışına düşmesine izin vermeyin. Verilmek istenen mesajların tamamı bu alanın içinde olsun.

3. Logonuzu ve Diğer Grafikleri Ekleyin

Şimdi kartvizit tasarımınızın görsel unsurlarını çizmeye başlıyoruz, öncelikle logo kartvizitlerinizin merkezinde olmalıdır, ancak diğer süslemeler ve ikincil grafikler de bazen yararlı olabilir.

Giderek daha popüler hale gelen bir başka trend, biraz gizem bırakarak ilgi ve merak uyandırmaktır.

4. Gerekli Metni Ekleyin (Ne Yapıyorsunuz)

5. Tipografinizi Seçin (Boyutu - Yazı Tipi)

Ne söylemek istediğinizi öğrendikten sonra, nasıl görüneceğini seçebilirsiniz. Tipografi her zaman önemli olsa da, metni tamamen okunaklı hale getirmeniz ve üzerinde çalışmanız gereken küçük bir alan olması gerektiğinden, özellikle kartvizitler için geçerlidir.

6. Gofre - Lak - Kabartma Lak - Özel Kesim Belirleyin

7. Bir Tasarımcı Seçin

Gerçekten iyi bir kartvizit istiyorsanız, sizin için mükemmel bir kart oluşturabilecek profesyonel bir tasarımcı bulmak iyi bir fikirdir. 

8. Tasarımınızı Sonuçlandırın

Görsel akışı inceleyin: karta bakarken gözünüz nasıl hareket eder. İlk olarak ne fark edersiniz? İyi bir görsel akış, önce logo, sonra adı ve ardından ikincil bilgilerle başlamalı ve varsa ikincil görüntüler üzerinde son bulmalıdır. Bir öğenin boyutunu ve yerini değiştirerek görsel akışları her zaman değiştirebilir ve optimize edebilirsiniz.

TOP